Doğalgazı Tasarruflu Kullanma Yöntemleri

Doğalgaz her ne kadar pahalı gazlar arasında ilk sırada yerini alıyor olsa da günümüzde en çok tercih edilen gazların başında gelir. Özellikle de ısınmak amacı ile kış dönemlerinde kullandığımız kombiler, doğalgaz sobaları gibi ısıtma cihazlarını doğalgaz sayesinde çalıştırarak beklenen verimi alırız. Doğalgaz pahalı olmasına karşın onu daha uyguna kullanmak için bazı ilkelere uymak veya bazı yöntemleri uygulamak gerekir. Bu yöntemleri kısaca sunmak gerekirse;

Doğalgazı Tasarruflu Kullanma Yöntemleri

 • Doğalgazlı ısıtma cihazınız kombi ise bakımlarını mutlaka yılda bir kez yaptırın

Bakımlar çoğu kullanıcıya basit bir uygulama olarak gelse de önemlidir. Bakımı yapılan kombiler daha iyi sonuç alınmasını sağlar. İyi sonuç da her daim düşük ayarda kullanım, beklentiye yanıt, uzun süre kullanım ve tasarruf demektir. İşi uzmanına bırakmanız da önemlidir.

 • Doğalgazlı ısıtma cihazınız kombi ise peteklerinizin bakımını yaptırın

Petek bakımı tesisat temizliği olarak da adlandırabileceğimiz bir uygulamadır. Kış dönemlerinde petekler ısınmamıza yardımcı olur. Peteklerin verimli çalışması da yine bakımlarından geçer. Petek bakımı uzun süre yapılmaz ise alınan sonuç düşük olur. Cihaz ayarı yüksek dahi olsa petekler olması gerekenden az ısıtma yapar. Bu sebeple de peteklerinizin bakımını 3 yılda bir kez mutlaka uzmanına yaptırmalısınız.

 • Doğalgazlı ocağınızı yok yere çalıştırmayın

Çoğu kullanıcımız çay tiryakisidir. Ocak üzerinde demlenen çay demlikle birlikte sürekli ocak üzerinde kalır. Sırf çay soğumasın diye kullanıcı ocağı kapatmadan kısık bir ayarda çalıştırır. Yüksek oranda olmasa da bu da yine yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Ocağınızı yok yere çalıştırmayın. Yalnızca ihtiyaç durumunda çalıştırın.

 • Pişmesi uzun süren yemeklerinizi düdüklü tencerede pişirin

Pişme süresi uzun olan yemekleri yaptığınızda normal tencerede saatlerce pişirmek yalnızca yakıt tüketimine neden olmaz. Aynı zamanda pişen yemeğin vitaminini de öldürür. Bu durumda önerimiz düdüklü tencere kullanmanızdır. Bu sayede yemeğinizin vitamini ölmeden kısa sürede pişirmiş olursunuz, ocağınız da saatlerce çalışmamış bu sayede gaz tüketimi yapmamış olur.

 • Dışarıdan gelecek soğuk havalara karşı önleminizi alın

Bu durumda camlarınızın etrafına silikon çektirebilirsiniz. Çift cam yaptırabilirsiniz. Bu sayede dışarıdan gelecek olan soğuk havayı engellemiş olursunuz. Doğalgazlı ısıtma cihazınız da beklentinize yanıt vererek yok yere yakıt tüketimi yapmamış olur. Aynı zamanda beklentinize de yanıt almış olursunuz.

 • Kullanmadığınız odalarınızın petek vanaları kapalı ise kapısı da kapalı olsun

Çoğu kullanıcılarımızın dairesinde kullanmadığı odaları mutlaka vardır. Yok yere yakıt tüketimi olmasın diye kullanılmayan odalardaki petek vanaları kapalıdır. Kapalı olmasında sakınca yoktur fakat kapısı açık olduğu sürece odadaki soğuk hava ile diğer odalardan gelen sıcak hava birleşir. Bu sayede ortamı ya da odayı talep ettiğiniz şekilde ısıtamazsınız. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olur.

 • Binanızda izolasyon yoksa mutlaka yaptırın

İzolasyon tasarruf yaşama konusunda en etkin yöntemlerin başında gelir. Binanızda izolasyon yoksa eğer tasarruf yaşama olasılığınız en aza düşer. Yoksa mutlaka yaptırın. Varsa da dilerseniz daire içine de yaptırabilirsiniz.

 • Oda termostatı ya da termostatik vana kullanın

Doğalgazlı cihazınız olan kombi için oda termostatı düşünebilir ya da peteklerin daha iyi ısınıp uzakta kalan peteklerin de iyi randıman sağlaması amacı ile termostatik vana kullanabilirsiniz. Bizlere kalırsa termostatik vana oda termostatına nazaran daha yararlıdır ve tasarruf yaşattırma oranı da daha fazladır. Dilerseniz dairenizde yer alan tüm peteklere termostatik vana taktırabilirsiniz.

 • Doğalgazlı cihazınızın ayarları ile oynamayın, sabit bir ayarda sürekli çalıştırın

Bu öneriyi özellikle de kış dönemlerinde dikkate alın. Kış dönemlerinde doğalgazla çalışan kombinizin ayarını kısık bir ayarda tutun. Cihazın ayarları ile oynamayın ya da süreli kapatıp açma işlemi yapmayın. Bu uygulamada az da olsa tasarruf yaşanılmasına neden olabilmektedir.

 • Peteklerin önünü mutlaka açık tutun

Genelde peteklerin görüntü kirliliği yarattığına inanan kullanıcılar ya da dairesinde eşyası fazla olan kullanıcılar mecbur kalarak eşyaları ile petek önlerini kapatmaktadır. Bu da peteğin odayı iyi şekilde ısıtamamasına neden olmaktadır. Çünkü önü eşyalar ile kapatıldığında ısıyı odaya yaymakta güçlük çeker. Bu sebeple de önerimiz peteklerin etrafının mutlaka kış döneminde açık olmasıdır.

 • Musluklardan aşırı sıcak su geliyor ise ayarı musluktan değil doğalgazlı ısıtıcınızdan yapın

Genelde çoğu kullanıcı duş sırasında ya da bulaşık sırasında kısacası sıcak su musluğunu açtığında suyun aşırı sıcak olduğunu fark eder ve bu durumda doğalgazlı ısıtıcısının ayarını kısmak yerine direk musluğu soğuk su bölümüne doğru çevirir. Ya da musluk çevirmeli değil sıcak su ve soğuk su için ayrı ayrı ise ikisini birden açarak suyu ılıtmaya çalışır. Bu yanlıştır ve yok yere yakıt tüketimidir. Musluktan su aşırı sıcak geliyor ise mutlaka doğalgazlı cihazınızdan ayarı kısmalısınız.