Birkaç Radyatör Isınmıyor

Radyatörler Nasıl Isıtır?

Radyatörler daire içinde yer alan ve bağlantılı olan kombiler aracılığı ile ısıtma yapar. Isınmasındaki %30 etmen yansıma olurken %70 etmen sirkülasyodur. Demirdöküm kombiden kalorifer ayarına (kış konumuna) geçilir ve tüm peteklere ısı dağılımı olur.

Muhtemel Sebepler

Bu günümüzde nadiren olmasa da karşımıza çıkan arıza durumlarından biridir. Kullanıcılar da bu arıza durumunda ne yapacaklarını ya da kimsen yardım alacaklarını bilememektedir. Bizler de bu yazımızda sizlere bir petek ya da birkaç petek ısınmıyor ise sebepleri neler olabilir sorusunun yanıtını açıklamalı olarak sunacağız.

  • Radyatör vanası kapalı olabilir

Bir ya da birkaç radyatörde ısıtma olmuyorsa o radyatör vanasını kontrol edin. Kapatılmış olabilir. Giriş ya da çıkış fark etmeksizin bir vana dahi kapalı olsa o radyatörde ısıtma olmaz. Bu nedenle de vanaların açık olduğundan emin olun. Açık değilse de mutlaka açın.

  • Tesisatta tıkanma olabilir

Isınmayan radyatör tesisatında tıkanma durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda teknik açıdan yardımları uzman tesisatçıdan almalısınız. Tesisatçı tesisatta tıkanma durumu söz konusu ise sizlere bu konuda yardımcı olur ve sorunu çözümler.

Yalnız bu sorunda önemli olan birkaç radyatörün hiç ısınmadığı mı yoksa az da olsa ısı olduğu mudur? Çünkü hiç ısınmaması ile az da olsa ısınması durumları da farklıdır.

Birkaç radyatör diğer radyatörlere göre daha az ısıtıyor ise;

Bu genelde Demirdöküm kombiye en uzak olan petek ya da peteklerde karşılaşılan bir durumdur. Uzakta kalan petekteki ısı en yakın peteklerde olduğu gibi değilse ve daha az ise bu durumda

Demirdöküm kombi yetersiz kalıyor olabilir. Bunun için ya harici bir pompa gerekir ya da termostatik vana kullanmanız gerekir.

Bu konudaki önerimiz öncelikle termostatik vana kullanmanızdır.