Demirdöküm Kombinin Temizliği

Demirdöküm kombiye yapılması gereken bakım işlemleridir. Yalnızca temizlenmesi amacı ile değil genel kontrol amacı ile de yapılması gereken işlemlerin başında gelmektedir.

Demirdöküm Kombinin Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Senede bir kez mutlaka yapılmalıdır. Özellikle de kışa hazırlık amacı ile yapılması gereken uygulama olduğundan kış mevsimine girmeden önce mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Uygulamalar konusundaki yardımları da mutlaka uzmanından almalısınız.

Demirdöküm Kombinin Temizliği Neden Kışın Yapılmaz?

Aslında kış aylarında yapılmaz diye bir kaide yoktur. Kış döneminde de yapılabilmektedir. Fakat kış dönemine girildiğinde arızalar yoğunlukta olur. Servisler de bakımdan ziyade arızalara öncelik tanır. Bu sebeple de bakımların kışa girilmeden önceki dönemlerde yapılması tavsiye edilmektedir.

En azından bir arıza durumu söz konusu ise önceden tespiti yapılır ve müdahale geç olmadan yapılmış olur. Kullanıcı da kış dönemine sorunsuz giriş yapmış olur. Kış dönemlerinde Demirdöküm kombi arızaları ile baş etmek durumunda kalmaz, mağduriyeti yaşamaz.

Demirdöküm Kombinin Temizliği’nde Neler Yapılır?

 1. Öncelikle tesisat suyu boşaltılır.
 2. Ardından genleşme tankı adını verdiğimiz imbisat deposunun havası ölçülür.
 3. Genleşme tankının havası eksik görülür ise tanka hava basılır.
 4. Cihaz içinde bulunan tozlar kuru bez ile temizlenir, gerekir ise elektrik süpürgesi ile tozlar çekilir.
 5. Cihazın üç yollu vanası ve fanı sökülerek temizlenir. Temizleme uygulaması sonrasında yeniden yerine monte edilir.
 6. Brülör ve yanma haznesinin temizliği yapılır.
 7. Ateşleme elektrotları ve iyonizasyon elektrodu kontrol edilir.
 8. Gerekli ise gaz ayarı yapılır.
 9. Cihazın altında bulunan tesisat borularından kalorifer dönüş borusu içerisindeki kalorifer pislik tutucu filtre sökülerek fırça yardımı ile temizlenir. Temizleme sonrasında yeniden yerine takılır.
 10. Tesisata 1,5 bar kadar su basılır.
 11. Cihaz içerisinde arıza oluşturacak parçalar olur ise tespiti yapılarak kullanıcıya bilgisi sunulur. Gerekli ise parça değişimi ya da tamir uygulamaları yapılır. (Bu uygulamaların bedeli bakıma dahil değildir)
 12. Cihaz sıcak su ve petek sisteminde çalıştırılır, sorun olmadığı tespit edilir ve kullanıcısına teslim edilir.