Radyatör Temizliği

Radyatör Temizliği Nedir?

Daire ya da iş yeri içerisinde yer alan radyatörlerin yıkanması, temizlenmesi uygulamasıdır. Tesisat yıkama işlemi olarak da bilinmektedir.

Radyatör temizliği işleminin 3 yılda bir kez mutlaka uzmanı tarafından yapılması önerilmektedir.

Radyatör Temizliği Nasıl ve Ne ile Yapılır?

Radyatör yıkama işlemi özel makine ve kimyasal ilaçlar ile yapılır. Uygulama tazyikli su ile de yapılabilmektedir. Fakat önerilen kimyasal ilaç ile yapılmasıdır. Bu şekilde tesisat içerisinde oluşan toz ve pislikler arındırılmış olur. Daha sağlıklı verim alınır ve kullanıcı da beklentisine yanıt alabilir. Üstelik tasarrufu da yaşamış olur.

► Tesisat yıkama işlemi dairede bulunan petek sayısına ya da petek boyutuna göre ücretlendirilmektedir. İşlemi yaptırmak istiyorsanız eğer çağrı merkezimize ulaşarak bu konudaki bilgilere sahip olabilirsiniz.

Radyatör Temizliğinde Neler Yapılır?

  1. Daire içinde bulunan petek sayısına ya da petek boyutuna göre özel makineye kimyasal ilaç dökülür.
  2. Dairede bulunan petek adedi 2 ye bölünerek önce ilk petekler yıkanır sonra geri kalan petekler yıkanır. (Örneğin; dairede 6 petek yer alıyor ise önce ilk 3 tanesi yıkanır geri kalan peteklerin vanaları kapatılır, ardından kapalı olan petek vanaları açılır ve açık olan yıkanmış petek vanaları kapatılarak geriye kalan petekler de yıkanır.)
  3. Ayrı ayrı yıkama işlemi yapılacağından uygulamada detaya girilir. Daire içinde 6 petek var olduğunu düşünecek olursak eğer ilk 3 tanesinin yıkanması 40 dakika kadar sürer. Uygulama sonrasında geri kalan 3 peteği yıkamak için de bir 40 dakika harcanır.
  4. Uygulamanın yapılmasından sonra kimyasal ilaç tesisata zarar vermesin ve tesisattan arındırılsın diye özel nötralize tozlarla (kimyasal ilaç ayrıştırıcı tozlarla) sistem ikinci kez yıkanır.
  5. Uygulama sonrasında peteklerde bulunan havalar alınır, işlem kullanıcıya gösterilir.
  6. Demirdöküm kombi altında bulunan tesisat borularından kalorifer dönüş borusu içerisinde yer alan filtre sökülerek temizlenir.
  7. Gerek duyulur ise reglaj ayarı yapılır.
  8. Uygulama sonrasında cihaz kış moduna alınır ve petekler çalıştırılır.
  9. Verimli bir şekilde kullanıcısına teslim edilerek işlem sonlandırılır.

►►► Tesisat yıkama yani radyatör temizliği gibi uygulamalara garanti verilmez. Fakat uygulama sonrasında eğer tesisatınızda ya da Demirdöküm kombinizde bu uygulama sebebi ile sorun oluştu ise ve uzman ekip tarafından bu durum tespit edildi ise firma uygulamasının arkasında durarak gereken masrafı karşılamalıdır.